Składanie głosek nie dla każdego

składanie literNauka czytania poprzez składanie głosek jest jedną z najtrudniejszych metod nauki czytania. Wymaga dobrze rozwiniętej lewej, logicznej półkuli mózgu. To następuje dopiero około 7 roku życia. Dlatego od lat nauka szkolna adresowana była do 7-latków.

Czytanie poprzez skadanie głosek uda się tylko pod warunkiem, że dziecko dysponuje umiejętnością syntezy i analizy dźwiękowej: sylabowej i głoskowej, czyli że potrafi złożyć słowo z sylab i głosek, a także potrafi dane słowo podzielić na sylaby i głoski.

Składanie głosek wymaga wodzenia wzrokiem od lewej do prawej. Tymczasem dzieci z dominacją lewego oka wodzą wzrokiem w kierunku przeciwnym. Dlatego czasem starają się czytać od tyłu.

Lateralizacja (wybór strony prawej lub lewej) dokonuje się do 6 roku życia. Z tego powodu trudno przewidzieć przed rozpoczęciem szkoły, że dziecko będzie miało kłopoty ze szkolną nauką czytania. Obecnie blisko połowa dzieci ma kłopoty z nauką szkolną.

Niektórzy specjaliści chcą dobrze rozwinąć lewą półkulę jeszcze zanim dziecko rozpocznie naukę szkolną. Proponują zatem wczesną edukację lewopółkulową opartą na logice, analizie i syntezie, wczesną naukę głosek i sylab. Tymczasem nauka taka przyspiesza dojrzewanie lewej półkuli. To z kolei blokuje zdolności prawopółkulowe: pamięć fotograficzną i kreatywność.

Tymczasem dzieci, które nie mają ustalonej lateralizacji prawostronnej – gdzie wiodące jest prawe oko, prawa ręka, prawa noga i prawe ucho – mogą nauczyć się czytać metodą obrazową (metodą Cudowne Dziecko), rejestrując całe słowa. Nauka jest adresowana do prawej półkuli, dlatego można ją rozpocząć nawet od urodzenia.

Wczesna nauka czytania metodą prawopółkulową jest szczególnie ważna w przypadku, kiedy rodzice:

  • mieli kłopoty z nauką czytania,
  • mają dominujące lewe oko,
  • przymuszani byli do używania lewej ręki,
  • stwierdzono u nich dysleksję.

Im młodsze jest dziecko tym jest bardziej zainteresowane nauką czytania, dlatego jest ona łatwiejsza do realizacji dla rodzica. Ponadto małe dzieci (do 3 roku życia) najszybciej odszyfrowują kod liter.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

%d bloggers like this: