Składanie głosek nie dla każdego

składanie literNauka czytania poprzez składanie głosek jest jedną z najtrudniejszych metod nauki czytania. Wymaga dobrze rozwiniętych zdolności logicznych. To następuje dopiero około 7 roku życia. Dlatego od lat nauka szkolna adresowana była do 7-latków.

Czytanie poprzez skadanie głosek uda się tylko pod warunkiem, że dziecko dysponuje umiejętnością syntezy i analizy dźwiękowej: sylabowej i głoskowej, czyli że potrafi złożyć słowo z sylab i głosek, a także potrafi dane słowo podzielić na sylaby i głoski.

Składanie głosek wymaga wodzenia wzrokiem od lewej do prawej. Tymczasem dzieci ze skrzyżowaną lateralizacją mogą wodzić wzrokiem w kierunku przeciwnym. Dlatego czasem starają się czytać od tyłu.

Lateralizacja (wybór strony prawej lub lewej) dokonuje się do 6 roku życia. Z tego powodu trudno przewidzieć przed rozpoczęciem szkoły, że dziecko będzie miało kłopoty ze szkolną nauką czytania. Obecnie blisko połowa dzieci ma kłopoty z nauką szkolną.

Niektórzy specjaliści uczą dzieci czytać jeszcze zanim ono rozpocznie naukę szkolną. Proponują zatem wczesną edukację opartą na logice, analizie i syntezie, wczesną naukę głosek i sylab. Tymczasem nauka taka blokuje zdolności takie jak pamięć fotograficzną i kreatywność.

Tymczasem dzieci, które nie mają ustalonej lateralizacji prawostronnej – gdzie wiodące jest prawe oko, prawa ręka, prawa noga i prawe ucho – mogą nauczyć się czytać metodą obrazową (metodą Cudowne Dziecko), rejestrując całe słowa. Naukę można ją rozpocząć nawet od urodzenia.

Wczesna nauka czytania metodą opracowaną przez dr Anetę Czerską jest szczególnie ważna w przypadku, kiedy rodzice:

  • mieli kłopoty z nauką czytania,
  • mają dominujące lewe oko,
  • przymuszani byli do używania lewej ręki,
  • stwierdzono u nich dysleksję.

Im młodsze jest dziecko tym jest bardziej zainteresowane nauką czytania, dlatego jest ona łatwiejsza do realizacji dla rodzica. Ponadto małe dzieci (do 3 roku życia) najszybciej odszyfrowują kod liter.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: